Приватизація медичних закладів: де лікуватимуться українці?

-
11:00
61
Приватизація медичних закладів: де лікуватимуться українці?

Два роки коронавірусної пандемії засвідчили прикрий факт – медична система України перебуває у стані важкої кризи.

Так звані реформи, що їх просувала за часів Порошенка сумнозвісна Уляна Супрун, призвели до скорочення медичного персоналу, а «нерентабельні» лікарні закривали по всій країні. Натомість, чиновники впроваджували малоефективну систему родинних лікарів, а якісні медичні послуги поступово ставали платними. А отже, недоступними для пересічного українця.

Не дивно, що українська медицина виявилася не готовою до суворого іспиту пандемії. У лікарнях не було вільних місць, не вистачало лікарів, медикаментів та медичного кисню, і навіть маски часом доводилося робити власноруч, за допомогою звичайних бинтів та марлі.

Проте, реформа триває далі, без огляду на це катастрофічне становище. Держава прагне заощадити кошти на зарплатні медиків, а звільнення лікарів і скорочення медичних закладів продовжуються, хоча їх дуже не вистачає. Наприклад, у Миколаєві закривають місцеву інфекційну лікарню. Тому що її головний лікар Светлана Федорова розповіла журналістам про нестачу кисню та недбале ставлення з боку влади, яка не дуже переймається проблемами хворих на COVID-19.

Тим часом в Україну прийшов новий штам «омікрон». Кількість хворих зростає зараз ледь не щодня, а в українському Міністерстві охорони здоров’я розповіли про плани віддати медичні заклади у концесію. Так називається прихована форма приватизації, коли лікарні формально лишаються у державній власності, але їх передають у користування приватним підприємцям, які отримують з цього прибуток та сплачують за концесійний збір.

За словами голови МОЗ Віктора Ляшка, така ініціатива допоможе вирішити проблему недофінансування вітчизняної медицини. Але насправді передача медзакладів у концесію призведе до її остаточної комерціалізації. Фактичні нові власники – бізнесмени – будуть вимагати від пацієнтів оплачувати усі послуги за ринковими цінами, які щоразу зростатимуть. Тому що їм потрібно якнайшвидше відбити вкладені кошти і заробити.

«Не варто забувати, що концесіонер відповідно до закону має отримувати прибуток. Це не благодійник, не меценат, не спонсор. Це підприємець, який підписує угоду і вкладає кошти в розвиток медичного закладу, щоб отримати прибуток. То звідки ж візьметься цей прибуток? Якщо концесіонер вважатиме, що концесія не дає очікуваного прибутку, або він понесе збитки чи виходитиме «в нуль», то він, швидше за все, підвищуватиме вартість медичних послуг», – пише про це заслужений лікар України Віктор Парамонов, який очолює Черкаський обласний онкологічний диспансер.

У вкрай збіднілих українців не буде можливості лікуватися, попри те, що право на безкоштовні медичні послуги гарантоване Конституцією країни. Але конституційні норми давно не діють, а соціальна допомога знищена внаслідок неоліберальних реформ.

В тебе немає грошей? Тоді лікуйся удома, корінцями або молитвами. Літних людей, інвалідів та безробітних, які часом не мають грошей навіть на їжу, кинуть напризволяще. А смертність населення, яка щорічно поновлює в Україні сумні рекорди, збільшуватиметься за рахунок цих бідаків.

Лікарні передаватимуть у концесію на термін до тридцяти років – тобто, назавжди, адже підприємці навряд чи збираються повертати цю власність до рук держави. Натомість, вони планують використовувати державні дотації на ремонт та модернізацію фактично приватизованих медзакладів. А це відкриває широкі можливості для корупції. Тому що чиновники з Міністерства охорони здоров’я напевно координують свої дії з приватним бізнесом, і матимуть власну долю від прихованої приватизації українських лікарень.

Згідно з законом про концесії, який було прийнято у 2019 році, за ініціативи «нової команди» президента Володимира Зеленського, медзаклади можуть передаватися бізнесменам без конкурсів – тобто, тому, хто дасть найбільшого хабаря. Прізвища концесіонерів не розголошуватимуться згідно із принципами «політики конфіденційності», що гарантує непрозорість цього процесу. А отже, громадськість не буде знати, хто саме керує зараз їхніми лікарнями і підіймає ціни на послуги.

Такі умови дуже вигідні для приватних підприємців – навіть більше за справжню приватизацію. Але вони однозначно не відповідають інтересам українських громадян, які поки що навіть не підозрюють про черговий сюрприз від МОЗ.

Зазначимо, що від концесійних оборудок програють і медики. Лікарі та медсестри потраплять у повну залежність від нових власників, які будуть самі визначати зарплатню медичного персоналу і вимагатимуть постійно перепрацьовувати, під загрозою її зменшення. Незадоволених працівників покарають штрафами або звільненням, і ніхто не зможе цьому зарадити.

«За словами Ляшка, умовним «інвесторам» дадуть право брати у оренду медичний заклад під ключ: приміщення, персонал, обладнання, і використовувати їх як свій бізнес, за певну платню… Отже, лікарів хочуть зробити батраками у власних лікарнях», – попереджають про це на телеграм-каналі «Соборка».

Українські медики готуються до протестів проти концесій. Вони розуміють, що влада не збирається рахуватися з думкою лікарів, і керується логікою власного корупційного інтересу. Але за наслідки повзучої приватизації медицини доведеться сплатити занадто високу ціну.

«Концесія в нинішньому форматі знищить медичні заклади», – попереджає про це Віктор Парамонов.

komsomol.info

RSS
Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...

Другие новости


Повестки в суд будут присылать через Дію
Верховная рада приняла в первом чтении законопроект о судопроизводстве в условиях военного или чрезвычайного положения.
Харьковчанин 50 минут назад

В Харькове обследуют системы печного отопления
Сотрудники КП «Харьковжилстрой» обследуют системы печного отопления и готовят их к работе в осенне-зимний период.
Kharkovchanin 1 час назад

«Харьковгорлифт» восстанавливает работу электросетей в жилых домах
Сотрудники КСП «Харьковгорлифт» занимаются техническим обслуживанием и ремонтом внутридомовых электросетей, а также налаживают работу лиф
Kharkovchanin 1 час назад

Без выходных и праздников: в Харькове готовятся к отопительному сезону
Сотрудники КП «Харьковские тепловые сети» продолжают готовить системы теплоснабжения к новому отопительному сезону.
Kharkovchanin 2 часа назад

В городских больницах проходят лечение почти три тысячи пациентов
По состоянию на 30 июня в Харькове на лечении в городских больницах находилось 2928 человек.
Харьковчанин 2 часа назад

В Индустриальном районе восстанавливают водоводы
Бригады службы наружных водопроводных сетей Индустриального района комплекса «Харьковводоснабжение» КП «Харьковводоканал» вед
Kharkovchanin 8 часов назад

В Украине упростили процедуру регистрации рождения и смерти в условиях войны
Верховная рада упростила порядок регистрации фактов рождения и смерти через суд в условиях войны и чрезвычайного положения.
Kharkovchanin 8 часов назад

        В Украине стартовал забег, посвященный восстановлению Харькова и других городов
В Украине стартовал виртуальный благотворительный «Забег восстановления 2022 online», который поможет восстановить разрушенные войной гор
Kharkovchanin 8 часов назад

        Харьковские синхронистки стали чемпионками Европы
Харьковчанки Дарья Мошинская и Анастасия Шмонина завоевали две золотые награды на чемпионате Европы по синхронному плаванию среди юниоров, который пр
Харьковчанин 8 часов назад

В Харькове проводят конкурс на лучшее фото городской клумбы
СКП «Харьковзелестрой» приглашает горожан принять участие в фотоконкурсе харьковских клумб.
Харьковчанин 10 часов назад

Европейская компания бесплатно передала оборудование «Харьковским тепловым сетям»
КП «Харьковские тепловые сети» получили бесплатный технический груз от датского концерна «Danfoss».
Харьковчанин 11 часов назад

Польша прекратила выплачивать помощь украинским беженцам
С 1 июля правительство Польши прекратило выплачивать украинским беженцам помощь в размере 40 злотых в сутки.
Харьковчанин 11 часов назад