Приватизація медичних закладів: де лікуватимуться українці?

Приватизація медичних закладів: де лікуватимуться українці?

Два роки коронавірусної пандемії засвідчили прикрий факт – медична система України перебуває у стані важкої кризи.

Так звані реформи, що їх просувала за часів Порошенка сумнозвісна Уляна Супрун, призвели до скорочення медичного персоналу, а «нерентабельні» лікарні закривали по всій країні. Натомість, чиновники впроваджували малоефективну систему родинних лікарів, а якісні медичні послуги поступово ставали платними. А отже, недоступними для пересічного українця.

Не дивно, що українська медицина виявилася не готовою до суворого іспиту пандемії. У лікарнях не було вільних місць, не вистачало лікарів, медикаментів та медичного кисню, і навіть маски часом доводилося робити власноруч, за допомогою звичайних бинтів та марлі.

Проте, реформа триває далі, без огляду на це катастрофічне становище. Держава прагне заощадити кошти на зарплатні медиків, а звільнення лікарів і скорочення медичних закладів продовжуються, хоча їх дуже не вистачає. Наприклад, у Миколаєві закривають місцеву інфекційну лікарню. Тому що її головний лікар Светлана Федорова розповіла журналістам про нестачу кисню та недбале ставлення з боку влади, яка не дуже переймається проблемами хворих на COVID-19.

Тим часом в Україну прийшов новий штам «омікрон». Кількість хворих зростає зараз ледь не щодня, а в українському Міністерстві охорони здоров’я розповіли про плани віддати медичні заклади у концесію. Так називається прихована форма приватизації, коли лікарні формально лишаються у державній власності, але їх передають у користування приватним підприємцям, які отримують з цього прибуток та сплачують за концесійний збір.

За словами голови МОЗ Віктора Ляшка, така ініціатива допоможе вирішити проблему недофінансування вітчизняної медицини. Але насправді передача медзакладів у концесію призведе до її остаточної комерціалізації. Фактичні нові власники – бізнесмени – будуть вимагати від пацієнтів оплачувати усі послуги за ринковими цінами, які щоразу зростатимуть. Тому що їм потрібно якнайшвидше відбити вкладені кошти і заробити.

«Не варто забувати, що концесіонер відповідно до закону має отримувати прибуток. Це не благодійник, не меценат, не спонсор. Це підприємець, який підписує угоду і вкладає кошти в розвиток медичного закладу, щоб отримати прибуток. То звідки ж візьметься цей прибуток? Якщо концесіонер вважатиме, що концесія не дає очікуваного прибутку, або він понесе збитки чи виходитиме «в нуль», то він, швидше за все, підвищуватиме вартість медичних послуг», – пише про це заслужений лікар України Віктор Парамонов, який очолює Черкаський обласний онкологічний диспансер.

У вкрай збіднілих українців не буде можливості лікуватися, попри те, що право на безкоштовні медичні послуги гарантоване Конституцією країни. Але конституційні норми давно не діють, а соціальна допомога знищена внаслідок неоліберальних реформ.

В тебе немає грошей? Тоді лікуйся удома, корінцями або молитвами. Літних людей, інвалідів та безробітних, які часом не мають грошей навіть на їжу, кинуть напризволяще. А смертність населення, яка щорічно поновлює в Україні сумні рекорди, збільшуватиметься за рахунок цих бідаків.

Лікарні передаватимуть у концесію на термін до тридцяти років – тобто, назавжди, адже підприємці навряд чи збираються повертати цю власність до рук держави. Натомість, вони планують використовувати державні дотації на ремонт та модернізацію фактично приватизованих медзакладів. А це відкриває широкі можливості для корупції. Тому що чиновники з Міністерства охорони здоров’я напевно координують свої дії з приватним бізнесом, і матимуть власну долю від прихованої приватизації українських лікарень.

Згідно з законом про концесії, який було прийнято у 2019 році, за ініціативи «нової команди» президента Володимира Зеленського, медзаклади можуть передаватися бізнесменам без конкурсів – тобто, тому, хто дасть найбільшого хабаря. Прізвища концесіонерів не розголошуватимуться згідно із принципами «політики конфіденційності», що гарантує непрозорість цього процесу. А отже, громадськість не буде знати, хто саме керує зараз їхніми лікарнями і підіймає ціни на послуги.

Такі умови дуже вигідні для приватних підприємців – навіть більше за справжню приватизацію. Але вони однозначно не відповідають інтересам українських громадян, які поки що навіть не підозрюють про черговий сюрприз від МОЗ.

Зазначимо, що від концесійних оборудок програють і медики. Лікарі та медсестри потраплять у повну залежність від нових власників, які будуть самі визначати зарплатню медичного персоналу і вимагатимуть постійно перепрацьовувати, під загрозою її зменшення. Незадоволених працівників покарають штрафами або звільненням, і ніхто не зможе цьому зарадити.

«За словами Ляшка, умовним «інвесторам» дадуть право брати у оренду медичний заклад під ключ: приміщення, персонал, обладнання, і використовувати їх як свій бізнес, за певну платню… Отже, лікарів хочуть зробити батраками у власних лікарнях», – попереджають про це на телеграм-каналі «Соборка».

Українські медики готуються до протестів проти концесій. Вони розуміють, що влада не збирається рахуватися з думкою лікарів, і керується логікою власного корупційного інтересу. Але за наслідки повзучої приватизації медицини доведеться сплатити занадто високу ціну.

«Концесія в нинішньому форматі знищить медичні заклади», – попереджає про це Віктор Парамонов.

komsomol.info

Зараз все найоперативніше в нашому Telegram-каналі. Підписуйтесь, щоб знати найважливішу інформацію

-
10:00
313
Немає коментарів. Ваш буде першим!
Завантаження...

Інші новини

На узвозі Карпівському та вулиці Великій Гончарівській тимчасово заборонять рух транспорту
Рух транспорту на узвозі Карпівському, на ділянці від вул. Семінарської до вул. Великої Гончарівської, та на вул.
Харьковчанин 1 день тому
У Харкові демонтують низку пошкоджених обстрілами будинків
Виконавчий комітет Харківської міської ради сьогодні, 11 грудня, затвердив перелік потенційно небезпечних об’єктів, які потребують проведення не
Харьковчанин 2 дні тому
Олег Синєгубов – про ситуацію на Харківщині станом на 11 грудня
Минулої доби окупанти обстріляли населені пункти Харківщини, зокрема Богодухівський, Куп’янський та Лозівський райони.
Харьковчанин 2 дні тому
Олег Синєгубов – про ситуацію на Харківщині станом на 10 грудня
Російські війська продовжують обстріли Харківщини: у Куп’янському районі зруйновано два будинки. Сили ППО збили ворожий БПЛА біля Різдвяного.
Харьковчанин 3 дні тому
У Харкові біля відділу поліції стався вибух: поліція проводить перевірку
У Холодногірському районі Харкова вибухнув невідомий пристрій біля центрального входу до адміністративної будівлі поліції.
Харьковчанин 4 дні тому
Харківський каратист здобув «бронзу» фінального етапу Молодіжної ліги
​З 4 по 8 грудня в італійському Єзоло відбувся заключний етап Молодіжної ліги з карате сезону 2024, призером якого став харків'янин Олександр Саг
Харьковчанин 4 дні тому
На вулиці Женевській до кінця грудня заборонений рух транспорту
​Рух транспорту на вул. Женевській, на ділянці від вул. Грушевої до перехрестя з пров. Альпійським та вул. Курилівською, заборонений до 31 грудня.
Харьковчанин 4 дні тому
Харківські фігуристи - серед кращих у фіналі Гран-Прі
​У Франції відбувся фінал юніорського Гран-Прі з фігурного катання. У танцях на льоду Ірина Підгайна та Артем Коваль з результатом 152.
Харьковчанин 4 дні тому
У Харкові впроваджують нову систему оповіщення
Тепер ми чекаємо на відповідний дозвіл від військових. Нам дуже важливо розуміти, коли ворожа балістика летить в місто, а коли - в область.
Харьковчанин 4 дні тому